In English

Arthur Valdes/Anu Lamp

KESKÖÖPÄIKE

Eelmise sajandi algus oli murranguline aeg igasuguses kunstis, kaasa arvatud teatris. Püüti rebida end lahti möödunud sajandite kivistunud arusaamadest seoses ilusa ja inetu, hea ja halva, õige ja valega, ning leida uusi, teistsuguseid väljendusvahendeid. Plahvatuslikult arenesid uued voolud nagu ekspressionism, futurism, konstruktivism jne. Euroopas ilma teinud suundumused jõudsid otsaga ka Eestisse ja üheks siinseks teatriuuendajaks oli Arthur Valdes, salapärase elukäiguga multitalent, kelle teatrialasest tegevusest ei olnud aastaid midagi teada. Hiljuti aga tulid arhiivisügavustest esile Valdese visandid 1927. aastal kavandatud teatrieksperimendi kohta. Paraku jäi lavastusprotsess toona katki, kuna Valdesel tuli seoses äriasjadega kodumaalt lahkuda. Nüüd, ligi sada aastat hiljem otsustas „Keskööpäikese“ trupp Valdese teatriuuenduse lõpule viia. Selle käigus eksperimenteeritakse näitlejatehnika esmavahenditega nagu hääl, žest ja liikumine, püütakse esitada tihendatud ekstraktina Tšehhovi „Kajakat“, mängitakse valguse, rütmi, aegluubi ja kiirendusega jpm. „Keskööpäikest“ iseloomustab mängurõõm, otsingulisus, fantaasia ja visuaalsus.

Lavastaja ANU LAMP
Kunstnik ENE-LIIS SEMPER (teater NO99)
Muusikaline kujundaja RIINA ROOSE

Mängivad: ANNE REEMANN, ELISABET TAMM, KÜLLI TEETAMM, HELENE VANNARI, ANDERO ERMEL, ALO KÕRVE, INDREK OJARI, RAIN SIMMUL, VEIKO TUBIN.

Etendus kestab: 2 tundi ja  30 minutit.
Esietendus 10 aprillil 2010 Tallinna Linnateatris.

Preemiad:

- parima lavastuse preemia Balti Teatri festivalilt 2010
- Linnateatri kolleegipreemia parimale lavastusele 2011
- Helene Vannari - parima naiskõrvalosa preemia Balti Teatri Festivalilt 2010,Linnateatri kolleegipreemia parima naiskõrvalosa eest 2011, Eesti Teatri Aastaauhind parima naiskõrvalosa eest 2011
- Ene-Liis Semper - parima kujunduse preemia Balti Teatri Festivalilt 2010, Linnateatri kolleegipreemia parima kujunduse eest 2011
- Alo Kõrve - Linnateatri kolleegipreemia parima meeskõrvalosa eest 2011.

Anu Lamp

Nii nagu Arthur Valdest omal ajal, võib Anu Lampi nimetada tänapäeva multitalendiks. Lisaks oma põhitööle näitlejana on ta teatrimaailmas tuntud kui hinnatud tõlkija, lavakooli õppejõud ja viimastel aastatel ka katsetav lavastaja. Anu Lambi loomingut on alati iseloomustanud jäägitu süvenemine, kõigi detailideni ulatuv põhjalikkus, millest samas ei puudu mängulisus, üllatuslikkus ja improvisatsioonioskus.

2006. aastal sündis EMTA lavakunstikooli lavakõne tundidest, kus üliõpilased uurisid Anu Lambi käe all Johannes Aaviku keeleuuendust, tudengilavastus „Keeleuuenduse ∞ kurv“. 2010. aastal järgnes sellele Tallinna Linnateatris Arthur Valdesest inspireeritud „Keskööpäike“, mis pälvis samal aastal ka parima lavastuse preemia Balti Teatri Festivalilt.

Anu Lamp lõpetas 1982. aastal TRK lavakunstikateedri X lennu ning töötab samast aastast Tallinna Linnateatris näitlejana (aastatel 2006-2010 ka kirjandusala juhatajana). Ta on mänginud rohkem kui neljakümnes lavastuses, samuti filmides, telelavastustes, seriaalides ja meelelahutussaadetes ning tõlkinud ligi viiskümmend näidendit. Oma tegevuse eest on Anu Lamp pälvinud arvukalt preemiaid, sealhulgas Ants Lauteri nimelise preemia (1989), Eesti Teatri Aastaauhinna parimale naisnäitlejale (1990 ja 1996), Aleksander Kurtna nimelise preemia (1993 ja 2002) ja Priit Põldroosi nimelise preemia (2006).

Fotod

keskoopaike1.jpgkeskoopaike3.jpgkeskoopaike2.jpg